Karol Bruckner - Czechy - Trener drużyny

Czechy - Trener drużyny

Karol Bruckner

Nazywany wielkim strategiem (velký stratég), jest jednym z najbardziej znanych czeskich trenerów.

W latach 80. i 90. wyrobił sobie markę solidnego trenera ligowego. Trzykrotnie prowadził Sigmę Ołomuniec i potrafił doprowadził tego czeskiego średniaka do wicemistrzostwa kraju oraz dobrego wyniku w Pucharze UEFA w roku 1993.

W 1997 roku został selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Czech, z którą w 2000 roku zdobył wicemistrzostwo Europy. W tamtej drużynie grało wielu zawodników, którzy dziś są filarami dorosłej reprezentacji (Petr Čech, Marek Jankulovski, Roman Tyce, Zdenek Grygera, Tomas Ujfalusi, czy Marek Heinz). W finałowym meczu młodzi Czesi ulegli Włochom 1:2, tracąc bramkę na kilka minut przed końcem spotkania.

W 2002 roku zastąpił Jozefa Chovanca na stanowisku selekcjonera pierwszej reprezentacji. Zdobył dużą sympatię kibiców oraz olbrzmi szacunek wśród obserwatorów po Euro 2004, gdzie prowadzona przez niego drużyna grała skutecznie i bardzo widowiskowo, i przez wielu była typowana do roli zwycięzcy turnieju. Czesi pechowo (bramka stracona w dogrywce w 106 minucie) przegrali w półfinale, a mistrzostwo niespodziewanie zdobyli ich pogromcy - Grecy. Po meczu grupowym z Holandią, gdzie dzięki udanym decyzjom kadrowym i taktycznym jego drużyna potrafiła ze stanu 0:2 wyprowadzić wynik na zwycięskie 3:2, okrzyczany został trenerską indywidualnością.

W listopadzie 2005 roku po wygraniu dwumeczu barażowego z Norwegią (1:0, 1:0) Czesi po raz pierwszy od powstania samodzielnego państwa awansowali do Mistrzostw Świata.