Euro 2024 wiadomości

Hiszpania obroniła tytuł Mistrzów Europy

1 lipca 2012
Reprezentacja Hiszpanii wysoko pokonała Włochów 4:0 w finale Euro 2012 rozegranym w Kijowie. Hiszpanie jako pierwsza drużyna w historii obroniła tytuł Mistrzów Europy.
Pierwsze minuty były dość wyrównane, Włosi starali się bardzo wysoko przeszkadzać Hiszpanom w rozegraniu piłki i również stwarzali sobie sytuację dogodne do zdobycia bramki. Niestety dla Włochów, już w 14. minucie pierwszą bramkę dla Hiszpanii zdobył David Silva, który głową skierował piłkę w okienko bramki Gianluigi Buffona. Asystę przy bramce zaliczył Francesc Fábregas, który ostatkiem sił podał piłkę z linii końcowej boiska w polu karnym wprost na nabiegającego Silvę.

Włosi po utracie bramki przejęli inicjatywę. Byli częściej w posiadaniu piłki i stwarzali zagrożenie pod bramką Ikera Casillasa ale ten zawsze był tam gdzie być powinien i zdejmował piłkę z głów napastników Włoch. Mimo starań to Hiszpanie jeszcze przed przerwą podwyższyli prowadzenie. Bramkę na 2:0 strzelił Jordi Alba wykorzystując precyzyjne prostopadłe podanie Xaviego. Podanie wyprowadziło Albę na stuprocentową sytuację, której nie zmarnował nie dając szans Gianluigi Buffonowi.

W drugiej połowie Włosi nie mając nic do stracenia rzucili wszystko na jedną szalę. Trener Włochów już w 57 minucie wykorzystał wszystkie trzy zmiany wpuszczając na boisko między innymi  Thiago Mottę. Ten jednak w 62. minucie doznał kontuzji, która zakończyła jego udział w finale. Od tego momentu Włosi byli zmuszeni do gry w dziesiątkę. Nie byli już w stanie zagrozić Hiszpanom, którzy skutecznie zmęczyli rywali i w końcówce zdobyli jeszcze dwa gole. Bramkę w 84. minucie zdobył Fernando Torres a w 88. minucie Juan Mata.

Hiszpania - Włochy 4:0 (2:0)
Bramki: David Silva (14), Jordi Alba (41), Fernando Torres (84), Juan Mata (88).
Żółte kartki: Gerard Pique - Andrea Barzagli.
Sędziował: Pedro Proenca (Portugalia). Asystenci: Bertino Miranda, Ricardo Santos (obaj Portugalia).

Hiszpania: Iker Casillas - Alvaro Arbeloa, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Xabi Alonso - David Silva (59. Pedro Rodriguez), Cesc Fabregas (75. Fernando Torres), Andres Iniesta (87. Juan Mata).

Włochy: Gianluigi Buffon - Ignazio Abate, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (21. Federico Balzaretti) - Andrea Pirlo - Claudio Marchisio, Riccardo Montolivo (56. Thiago Motta), Daniele De Rossi - Mario Balotelli, Antonio Cassano (46. Antonio Di Natale).