Euro 2024 wiadomości

Mecz Czechy Polska - porażka w debiucie Santosa

24 marca 2023
Polska reprezentacja w pierwszym meczu eliminacji do Euro 2024 w grupie E uległa na wyjeździe Czechom 1:3. Był to nieudany debiut w roli selekcjonera reprezentacji Polski Portugalczyka Fernando Santosa.

Czesi deklasują od pierwszej minuty

Już po trzech minutach przegrywaliśmy 0:2. Pierwsze dwie akcje Czechów zakończyły się golami. Pierwsza bramka padła w 28. sekundzie meczu po dalekim wrzucie piłki z autu i strzale głową nabiegającego w polu karnym Krejciego. To najszybciej stracona bramka przez reprezentację w całej historii.

Druga bramka padła po stracie piłki przy wyprowadzeniu w środkowej strefie boiska. Piłkę dostał na skrzydle David Jurasek, który momentalnie objechał Casha i dośrodkował do Tomasa Cvancary a ten tylko przystawił nogę i zdobył drugiego gola dla Czech.

Czesi ruszyli na nas szturmem natomiast nasi reprezentanci sprawiali wrażenie zdezorientowanych i zagubionych.

Dodatkowo, już w 9. minucie spotkania kontuzji doznał Matty Cash, który musiał opuścić boisko.

W pierwszej połowie Biało-Czerwonym nie udało się odzyskać inicjatywy. Przed większą porażką ratował nas Wojciech Szczęsny skutecznie interweniując w końcówce pierwszej połowy.

Druga połowa na remis

W drugiej połowie po dokonaniu zmian sytuacja wyglądała nieco lepiej. Nie uchroniło to jednak przed utratą trzeciego gola, którego zdobył Jan Kuchta.

Honorową bramkę dla Polski strzelił w końcówce spotkania Damian Szymański.

Pocieszeniem może być jedynie fakt, że bezpośredni awans do Euro 2024 uzyskają dwie pierwsze drużyny w grupie a Czesi wydają się być najgroźniejszym rywalem więc porażka na początek z głównym rywalem do zajęcia pierwszego miejsca o niczym jeszcze nie decyduje.

Eliminacje do Euro 2024

W eliminacjach do Mistrzostw Europy występują 54 drużyny i powalczą o 23 miejsca w turnieju finałowym, którego stawkę uczestników uzupełnią gospodarze - Niemcy. Mecze Euro 2024 będą rozgrywane od 14 czerwca do 14 lipca 2024 w Monachium, Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie nad Menem, Kolonii, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Duesseldorfie, Lipsku i Stuttgarcie.

Czechy - Polska  3:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Ladislav Krejci (1.min), 2:0 Tomas Cvancara (3.min), 3:0 Jan Kuchta (64.min), 3:1 Damian Szymański (87.min)
Żółte kartki: Czechy - Tomas Soucek, Jakub Brabec.
Sędzia: Anastassios Sidiropoulos (Grecja).
Widzów: 19 000

Czechy: Jiri Pavlenka - Vladimir Coufal (70. David Doudera), Jakub Brabec, Tomas Holes, Ladislav Krejci, David Jurasek (88. Jaroslav Zeleny) - Tomas Soucek, Alex Kral - Adam Hlozek (88. Vaclav Cerny) - Jan Kuchta (70. Antonin Barak), Tomas Cvancara (65. Mojmir Chytil).

Polska: Wojciech Szczęsny - Matty Cash (9. Robert Gumny), Jan Bednarek, Jakub Kiwior, Michał Karbownik (46. Michał Skóraś) - Karol Linetty (76. Damian Szymański), Krystian Bielik (46. Karol Świderski) - Piotr Zieliński, Sebastian Szymański (65. Nicola Zalewski), Przemysław Frankowski - Robert Lewandowski.